środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce i względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy plot PCV na plot i furtę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie kamieni na balustrady z Winylu na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno również siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, wykorzystywane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także własnych upodobań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i bramę ze sztachetek konstruuje się z kamieni przeróżnego zarysu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nierównych układach, wypada je odpowiednio zestawiać tzn. tak, by kształt każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenie plastikowe należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz